Jak si vybírat mýdla 5: zrání a trvanlivost

V.  Zrání a trvanlivost

Konečně jsme se dobrali k tématu, které iniciovalo tuto sérii článků, a tím je trvanlivost mýdla.

Minule jsme si povídali o kouzlu probíhajícím po nalití mýdla do formy. Dnes budeme v kouzlení pokračovat. Po vytvrdnutí a nakrájení mýdla následuje další kouzlo. Kouzlo zrání.

Stejně tak jako víno nebo sýr i mýdlo vyžaduje svůj čas, aby dosáhlo nejvyšší kvality. Proto po nakrájení putují mýdla na místo, kde jsou zajištěny k jeho zrání odpovídající podmínky – dobré odvětrávání, vyhovující teplota, relativní tma a přiměřená vlhkost. Mýdla stojí na policích, odpočívají a zdánlivě nic jiného nedělají. Mydláři se potýkají se svou vlastní netrpělivostí a potřebou zrající mýdlo a jeho vlastnosti vyzkoušet.

Pokud je mýdlo technologicky správně vyrobeno, většinou bývá hned po krájení bezpečné. Ale žádný mydlář vám takové mýdlo nedoporučí jako nejčerstvější a nejlepší. Pokud ano, zahrává si se svým dobrým jménem. Čerstvé mýdlo je tak trochu „driják“. Zpravidla po umytí čerstvým mýdlem vnímáme nepříjemný až dráždivý pocit na pokožce, kterou mýdlo stahuje, a čerstvé mýdlo obecně nevykazuje známky mýdla jemného a šetrného.

Vyzrálé mýdlo je velice jemné a dostatečně tvrdé (tedy i míň mokvá), krásně pění a klouže v rukou. Zráním se také do určité míry snižuje zásaditost, o které bude řeč příště.

Co se vlastně děje v období zrání, jak dlouho trvá a kdy je to mýdlo hotové?

Dříve se procesu zrání připisovala pouze ztráta oné vody, o které jsme mluvili ve 3 dílu tohoto seriálu. Tradovalo se, že mýdlo je hotové, až přestává odpařovat vodu a ztrácet na váze. Avšak mýdlo je produkt obsahující glycerin, který umí do mýdla přitahovat vlhkost a ve vlhkém prostředí (třeba venku zaprší), místo ztrát naopak vodu zase nabírá. Pouhý úbytek váhy nemůžeme považovat za dostačující ukazatel zralosti mýdla. Ono upřímně řečeno asi takový jednoznačný ukazatel ani neexistuje.

Pokud úbytek váhy a odpařování vody není to, co nás zajímá, tak co to je? No právě to kouzlo, které se začíná dít s vypařováním. Různé mýdlové molekuly začínají svůj svérázný tanec, vyměňují si místa, také reagují se vzduchem a tím ještě trochu snižují svoji zásaditost.

Kdy ten tanec skončí a kdy budeme mít nejlepší mýdlo? To je složitá otázka. Již po měsíci zrání je mýdlo dostatečně jemné, avšak když vyzkoušíte mýdlo staré tři měsíce, na to jednoměsíční už nesáhnete. To samé se ale opakuje – půlroční mýdlo je lepší než to tříměsíční a roční mýdlo je ještě lepší než to půlroční. A tak dále.

jak-si-vybirat-52

Takže se mýdlo nemůže pokazit?

Ano, může, a ihned to poznáte pomocí našeho důvěryhodného kamaráda čichu. Jakmile ucítíte zápach žluklých olejů, můžete se spolehnout, že mýdlo obsahuje žluklý olej, který nejenže nebude zdravý, ale navíc jeho příšernou „vůni“ ze sebe pak ničím nedostanete. Takové mýdlo nepoužívejte a raději vyhoďte.

Možná teď přemýšlíte, zda jste se někdy s něčím takovým setkali. Pokud používáte mýdla z komerčních velkovýroben, tak nejspíš ne. Velkovýrobci produkují kvanta mýdel a je nutné, aby mýdlo nebylo vystaveno riziku žluknutí. Proto používají k výrobě převáženě stabilní oleje a pracovní postupy upravuji tak, aby v mýdle zůstalo co nejméně faktorů, které mohou mít vliv na žluknutí. S tímto jevem se můžete setkat u pravého, ručně vyrobeného mýdla. Malovýrobci vyrábějí většinou malé várky a můžou si dovolit i receptury s nestabilními oleji, které jsou tuze prospěšné pokožce a dovedou vykouzlit to nejjemnější mýdlo.

Většina mýdel, které vyrábíme ručně, bude mít relativně vysokou dobu trvanlivosti a spotřeby, zpravidla jeden rok až 4 – 5 let. Avšak některé receptury, obsahující právě ty nestabilní oleje (tedy oleje velice náchylné ke žluknutí), takhle dlouho vydržet nemusí, mohou se pokazit dříve, než dozrají. Jsou to speciální mýdla, a tudíž vyžadují speciální zacházení jak v období zrání, tak při jejich skladování a používání.

Výrobci pravého mýdla mohou rychlému žluknutí olejů v mýdle zabránit použitím naturálního extraktu z rozmarýnu, který působí jako antioxidant. Ve složení mýdla v INCI názvosloví je tento extrakt uveden jako Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract. Jedná se o bezpečnou složku, která nám ve složení mýdla nevadí a jen ukazuje na pečlivost výrobce, kterému záleží na kvalitě pravého mýdla, stará se o to, aby mýdlo přežilo celý proces jeho výroby, zrání i cestu z výrobny k vám domů bez újmy. A dělá to tím nejpřírodnějším způsobem, jakým to jen udělat jde.

zrani

Foto: Jelena Nedachina

Pokud vám tedy někdo nabízí mýdlo staré rok nebo víc, dobře se na něj podívejte – a pokud není lepkavé, není osázené žlutými skvrnami a nepáchne žluklým olejem, tak je v dobrém stavu a rozhodně si ho kupte a používejte. Za těchto okolností není důvod k obavám, jelikož to bude jedno z nejjemnějších mýdel, které jste kdy zkoušeli.

Pokud však mýdlo vykazuje všechny popsané znaky a opravdu zapáchá, tak i kdyby na něm stálo, že jeho trvanlivost je dalších 200 let, rozhodně si jej nekupujte a pokud se stalo, tak ho rozhodně nepoužívejte.

Aby vám zakoupené pravé mýdlo vydrželo co nejdéle, dodržujte základní pravidla skladování na tmavém, suchém a větraném místě, a taky pravidla péče o mýdlo (tedy kvalitní mýdlenka zajišťující odtok vody, dostatečné větrání, aby mýdlo oschlo a nerozmáčelo se).

Ať máte v koupelně jen ty nejlahodnější mýdla, přátelé!

No a pokračování bude…

První díl
Druhý díl
Třetí díl
Čtvrtý díl